Basket League: Νίκη - ανάσα για τον Άρη

featured image

Ο Άρης υποδέχθηκε τον Ήφαιστο και τον νίκησε, ανανεώνοντας τις ελπίδες του για παραμονή.

Τα πολλά προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι κίτρινοι έχουν ως συνέπεια να δίνει μάχη για την παραμονή του, πράγμα που σημαίνει ότι κάθε ματς είναι και… τελικός.

Αυτό ίσχυε και για τον αγώνα με τον Ήφαιστο, όπου οι Θεσσαλονικείς πήραν τη νίκη και αισιοδοξούν για τις υπόλοιπες αγωνιστικές, στοχεύοντας στο να αποφύγουν το μοιραίο.

Οι Θεσσαλονικείς πήραν από την αρχή το προβάδισμα και έχτισαν και διαφορά, ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο στο +13 (24-11). Στη δεύτερη, με τον Μπράουν να δίνει πόντους, η διαφορά ανέβηκε κι άλλο (42-21 στο ημίχρονο) και το μόνο που κατάφερε ο Ήφαιστος στο δεύτερο μέρος ήταν να μειώσει, χωρίς όμως ποτέ να προβληματίσει τον Άρη.

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 42-21, 63-52, 88-77